We hebben sinds 2004 een bedrijf; kippen voor de leg en akkerbouw. Guus is de akkerboer en hij werkte tot 4 jaar geleden ook nog buitenshuis. In de eerste jaren fulltime. Daarna íets minder. In t weekend was hij boer. Ik was de kippenboer. Nu meer de eierboer.

Sinds 4 jaar doen we t volledig samen. Behalve die akker. Hij vertrouwt me niet🤪. Het is zijn ding. Wil hij niet delen, tenminste niet met mij. Haha. Prima. Daarom de titel. Wat zou ik die duffe boekhouding graag willen delen……die passie voor levensmiddelen zit wel goed. Beste opleiding achteraf in combi met mijn werkervaring buitenshuis vóór 2004

In 2004 zijn we met bevlogen passie begonnen met kippen voor eieren om te gaan boeren. Als heel klein meisje vele eitjes geraapt en gesorteerd tijdens vakanties bij tante May 🙏 😢( rust zacht) & Wiel Senden. Ik was de jongste. We gingen dan op vakantie naar Genhout, Pap en mam deden dan de kippen en varkens en de eierhandel. Wij hielpen wat mee en speelden in t grote huis. Een heeeeeeeel lang zwembad naast de kippenstal kan ik me ook nog herinneren. Én ons eerste hondje, volgens mij was ik 4; Rexi de teckel was daar. Als pup had we hem gekregen na lang drammen. Kon ik toen al. Haha. In ons huis naast de school in Neerbeek zal hij de tuin wel eens omgeploegd hebben en hij werd gebracht naar die boerderij in Genhout. Hondje 🐶 kreeg super vrijheid. Jaren later toe ik 9 was gingen we naast die boerderij wonen ook in Genhout. Rexi huppelden bij onze buren vrolijk, tante May en Wiel rond. Jaren later raapten en sorteerden we soms eitjes van de kippen van Rich.

Nu, na 16 jaar raap ik mijn eigen eitje als 👩‍🌾 in Eckelrade. Ik begrijp boeren steeds meer, ook die passie van die akker. Ik was 4. Stond op de ski’s. We waren geen boer. Vroeger dook Guus overal met zijn handen in de grond als we ergens op vakantie waren. We hadden voor 2004 géén eigen bedrijf. Ik snapte t niet echt. Ik denk dat de gewone burger het ook niet echt snapt. Die ziet gewoon een veld en een tractor en een boer 👨‍🌾 . Als ze een moestuin hebben weten ze wel iets van zaaien en oogsten. Akkerland is niets anders dan een hele grote moestuin die met behulp van grote apparaten kan worden ingezaaid en bewerkt.

We hadden thuis en ikzelf in Hunsel ook een “koolhof” en kippen. Guus bleef vanaf zijn eerste gezaaide akker zijn leven akkerboer. Eerst bij schoonpap. Nu bij zichzelf, bij ons. We hebben geen bedrijf overgenomen. We zijn het vanaf nul gestart.

Waar een wil is is een weg ook al gaat het niet altijd rechtdoor..
Ons huis in 2005 en 2006 met 3 kids🥳

Nu jaren later: onze jongste heeft zijn eerste hectares gezaaid.

Je verzorgt de bodem met voedingsstoffen. In ons geval kippen 💩🤪. Daar voeg je voor de bodemstructuur compost aan toe. We ploegen nooit maar trekken de bodem voorzichtig los, maken m klein, eggen de boel en check check buienradar en zaaien maar. Na een week of wat afhankelijk van t zaad ben je nieuwsgierig ligt t wel recht. Zijn de rijen recht? We zijn geen grote akkerboer dus gps ontbreekt. In dit geval is bladkool gezaaid. Dat is een groenbemester. Beetje structuur voor de grond als we t dadelijk onderwerken maar het houdt eigenlijk de bodemvoedignswaarde op peil.

Guus heeft een 1/4 teeltplan. We akkeren in zuid-Limburg. Dat betekent löss en hellingen en geen rechte (zoals bijv in de polder) percelen. Vroeger meer dan 17 jaar geleden deden we wel eens ploegen. Zelfs een soldaten jas kwam naar boven. Ploegen hoeft niet en is beter voor het bodemleven. We leren links en rechts om

Nog neet aaf. Guus ik krijg m niet aan het schrijven. Toch hebben we jarenlang teveel anderen over ons vak laten schrijven en oordelen. Zeggen wat je doet. Heel belangrijk wat een oordeel is op basis van bijv de zeer framende media snel gevormd. Agressie van de burger over maaivelden. Modder op de weg. Bieten snachts laden. Nacht transport van aardappels waarvoor burgers voor de tractor springen. Echt waar. Voedsel maken we….. triest. Steeds meer boeren hebben geen opvolger. Het areaal wordt steeds groter en t aantal boeren kleiner. Prijzen dalen of blijven gelijk terwijl kosten stijgen: schaalvergroting of anders is dan de oplossing. Oh wacht. Zeeeeeer aantrekkelijk: zonnepanelen en windmolens. Tja die grond kost heel veel dus ergens moet iets worden verdiend

Snap je me? Tolereer de maïs op t veld en de kar en de tractor. Het einde is nog niet in zicht. We boeren graag verder😀

We hebben sinds 2004 een bedrijf; kippen voor de leg en akkerbouw. Guus is de akkerboer en hij werkte tot 4 jaar geleden ook nog buitenshuis. In de eerste jaren […]
Adres
Home » Blog » Vrouw van de akkerbouwer; gedeelde liefde met de bodem

WordPress databasefout: [MySQL server has gone away]
set session wait_timeout=300